SES Hesabı

  • 1
    Kişi Sayısı
  • 2
    Hane Bilgileri
  • 3
    Ses Skoru
Devam ⇒
Sıra Yaş Cinsiyet Eğitim (Mezun Olunan Okul) Mesleği Hanenin Aylık Net Geliri
Geri Ses Skoru Hesapla

Ses Puanınız

Alt SES Grubu%44.4
Alt-Orta SES Grubu%38.8
Üst-Orta SES Grubu%14.6
Üst
SES
Gr.%2.2

SES Skorunu Paylaş:
Geri

TÜSES hane temelli bir SES Hesaplama sistemidir. Hane geçim birliğine dayanan bir sosyal birimdir. 

SES Puanınızı hesaplamak için haneninizde yer alan tüm bireylerin bilgilerini girmeniz gerekmektedir.

1. Eğitim Bilgisi: TÜSES’te bir hanenin eğitim seviyesi o hanedeki en yüksek eğitim düzeyi ile belirlenmektedir. Dolayısıyla hanedeki 16 yaşından büyüklerin mezun olduğu son okulu giriniz. Henüz mezun olunmamış okulları dahil etmeyiniz.

2. Meslek Bilgisi: TÜSES’te mesleki itibar değişkeni, hanedeki en yüksek mesleki itibar skoru alınarak belirlenmektedir. Siz sisteme hanedeki 16 yaşından büyüklerin mesleklerini girdiğinizde sistem otomatik olarak en yüksek mesleki itibar skorunu hane meslek skoru olarak alacaktır. Açılan listede 554 meslek bulunmaktadır. Mesleğinizin ilk birkaç harfini yazdığınızda listeden gelecektir. Eğer seçeceğiniz meslek listede bulunmuyorsa ilgili iş kolundaki en yakın mesleği seçiniz. Mesleklerin tüm listesini şuradan görebilirsiniz:

Mesleki İtibarSkorları (133 Meslek, Skora Göre Dizili)  |  Mesleki İtibarSkorları (Genişletilmiş Liste, Harf Sırasına Göre Dizili)

3. Gelir Bilgisi: TÜSES’te gelir değişkeni ortalama hane geliri olarak alınmaktadır. Gelir kısmına hanedeki tüm bireylerin her türlü gelirinin aylık toplamını yazınız. Sistem bunu otomatik olarak kişi başına düşen gelire dönüştürerek kullanacaktır.

TÜSES Hesaplama Sistemi Hakkında detaylı bilgi için bakınız.