TYAP Lisansüstü Yaz Okulunda Sosyal Bilimlerde Politika Yapımı Konuşuldu

TYAP Lisansüstü Yaz Okulunda Sosyal Bilimlerde Politika Yapımı Konuşuldu

TYAP Lisansüstü Yaz Okulunda Sosyal Bilimlerde Politika Yapımı Konuşuldu

10 Eylül 2022

TYAP Lisansüstü Yaz Okulu Programı’nın üçüncüsü 6-8 Eylül 2022 tarihleri arasında farklı üniversiteden 40 lisansüstü öğrenci ve araştırmacının katılımıyla sona erdi. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde gerçekleştirilen program bu yıl “Sosyal Bilimlerde Politika Yapımı” başlığıyla gerçekleştirildi.

 

Program İstanbul Medeniyet Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı ve TYAP Direktörü Prof. Dr. Lütfi Sunar’ın selamlamasıyla başladı. Sunar, konuşmasında sosyal bilimlerde üretilen bilginin kamu politikalarına uygulanmasının önemini ve gerekliliğini vurguladı. Açılış konuşması ardından programın ilk oturumunda Prof. Dr. Mahmut Hakkı Akın “Türkiye’de Kamu Politikası: Aktörler, Kurumlar ve Süreçler” sunumunda tarihsel bir çerçeve dahilinde Türkiye’de sosyal bilimlerin kamu politikasının gelişimindeki yerine dair süreci paylaştı. Günün ikinci oturumunda ise Dr. Ulaş Tol politika, program ve proje etki değerlendirme çalışmalarına dair sunumunda politika planlama süreci, uygun programın oluşturulması ve proje ve politikaların sosyal etki analizinin nasıl yapılacağını sahadan örneklerle açıkladı.

 

Sosyal Bilimlerde Politika Yapımı konulu Yaz Okulu Programının ikinci günü Prof. Dr. Yunus Kaya’nın “Kamu Politikası Geliştirmeye Yönelik Araştırma Yapıları” başlıklı sunumuyla başladı. Kaya, kamu politikası geliştirmeye yönelik araştırma tasarımlarını, uygulama alanlarını ve sağladığı çıktılar ele aldı. Programın üçüncü oturumunda Dr. Mehmet Köse Türkiye’de kamu politikası yapım süreçlerini yasa ve yönetmelik yapımı, kalkınma planı, stratejik plan ve eylem planlarının hazırlanması, uygulama ve proje süreçleri gibi kamu politikasının unsurlarına değinerek anlattı.

 

Lisansüstü düzeyde çalışma yapan katılımcıların yer aldığı programın son gününde Prof. Dr. Lütfi Sunar bir sosyal sorunun analiz, bağlam, imkanlar ve çözüm önerileriyle birlikte bir politika raporu olarak nasıl ele alınabileceğini uygulamayla birlikte ele aldı. Eğitimciler ve katılımcıların tecrübe aktarımları, teorik ve yönteme dair tartışmalar derslerin oldukça interaktif geçmesini sağladı.

 

6-8 Eylül 2022 tarihleri arasında devam eden programın son gününde programı başarı ile bitiren katılımcılara sertifikaları takdim edildi.

Paylaş: