TYAP, Covid-19 Salgını Değerlendiren Yazılar Yayımlıyor

TYAP, Covid-19 Salgını Değerlendiren Yazılar Yayımlıyor

TYAP, Covid-19 Salgını Değerlendiren Yazılar Yayımlıyor

26 Nisan 2020

Dünyayı sarsan Covid-19 salgını üretimi, tüketimi, ticareti, günlük yaşamı, sosyal ilişkileri, örgütleri, kamusal yapıyı derinden etkiliyor. Bu bağlamda sürecin tıbbi yönleri çok merkezde olsa da enfeksiyon yayılımı azaldıkça sosyal boyut daha fazla öne çıkmaya başlıyor. Zira salgın önemli bir iktisadi daralma ve sosyal değişim doğuruyor. Yaşanılan bu süreçte sosyologların/sosyal bilimcilerin bilgi ve birikimlerini kamu ile paylaşmasının önemi ise gün geçtikçe daha fazla öne çıkıyor.

 

Dünyanın farklı yerlerinde sosyal bilimciler yaşanan süreçle ilgili çok önemli veriye dayalı derinlikli analizler yapıp halkı bilgilendirip kamu otoritelerini yönlendiriyorlar. Sosyal bilimciler çeşitli düzeylerde bireysel ve kamusal olarak inisiyatif üstlenip, işin içine dahil olmuş durumdalar. Türkiye’de ise bir gecikme ile birlikte sosyal bilimcilerin yavaş yavaş meselenin sosyal boyutları ile ilgili bilgi ve bakış üretmeye başladı.

 

Bu bağlamda Toplumsal Yapı Araştırmaları Programı kapsamında farklı disiplin ve araştırma alanlarından hocaların katılımı ile veriye dayalı analiz yazıları 4 Nisan’dan itibaren tyap.net sitesinde yayımlanmaya başlandı. Sosyal bilimcilerin bilgi ve birikimlerinin “kamusal olarak” paylaşılmasının, toplumun sorunları daha sağlıklı aşması için süreçlere katılmalarının önemli olduğunu düşüncesiyle başlatılan bu girişimle herkesin nitelikli bir şekilde katıldığı kamusal bir bilgi üretiminin sağlanması,  sıkça yaşanan polemiklerin, bilgi kirliliğinin ve de safsata salgınının önüne geçilmesi hedefleniyor.

 

Bu kapsamda yayımlanan on altı yazı ‘Covid-19 Salgının Sosyolojik Analizi’ başlığı ile bir araya getirildi. Yazıları okumak için tıklayınız.

 

Paylaş: